Blog > Komentarze do wpisu

Rojnik (Sempervivum) - uprawa i wymagania

http://orchidzphalaenopsis.blox.pl

                                                                                       Rojnik (Sempervivum)

Charakterystyka; Jest ich około 30-50 różnych gatunków(niektóre źródła podają, że może być ich dwa razy więcej), z czego liczne mieszańce rojnika ogrodowego(Sempervivum x hybridum) - które są dostępne w sprzedaży. Rojniki są bylinami i należą do rodziny gruboszowatych(Crassulaceae) o mięsistych liściach, które tworzą rozetowaty pokrój roślin. Wyróżniają się między sobą nie tylko barwą, ale też zróżnicowaną wielkością samych rozet. W zależności od odmiany, liście są bardziej, lub mnie pokryte drobnymi białymi włoskami. Warto wymienić bardzo ciekawy wśród nich gatunek rojnika pajęczynowatego, wyglądający jakby był pokryty drobną pajęczyną. Z boków dorosłe rojniki wypuszczają odrosty, z których tworzą się kolejne młode rozety. W zależności od rodzaju roślin, mogą wyrastać bezpośrednio przy rozecie, lub na długich kłączach.

orchidzphalaenopsis.blox.pl

Kwitnienie; Dorosłe okazy zakwitają latem. Nie ponawiają kwitnienia, gdyż powoli zamierają wydając na świat nasiona. Warto po zamarciu starej rośliny, zastąpić ją młodą.

Rozmnażanie i sadzenie; Przez podział młodych ukorzenionych rozet, lub przez wysiew nasion. Młode nieukorzenione sadzonki należy sadzić z "ogonkiem" ok.3-4cm. długości. Rojniki najlepiej sadzić w skupiskach, aby rośliny miały większe szanse na przetrwanie zimą. Termin sadzenia przypada w okresie od wiosny, do końca sierpnia, tak aby dobrze ukorzeniły się w gruncie. Na 1m2 przypada ok.15-30szt., w zależności od wielkości roślin i miejsca które chcemy obsadzić. Rojniki łatwo krzyżują się między sobą.

Wymagania glebowe; Bardzo dobrze znoszą jałowe i suche gleby piaszczyste, na których wolno rosną. Można je sadzić też na bardziej żyźniejszych ziemiach, z dodatkiem np. torfu. Warunkiem podstawowym jest przepuszczalność podłoża.

Światło i stanowisko; Słoneczne przez większą część dnia. Należy pamiętać o zapewnieniu cienia roślinom, przed bezpośrednim oddziaływaniem promieni słonecznych zachodzącego słońca.

Podlewanie; Strumień wody nie może być za mocny, aby drobinek piasku nie wypłukiwać z pod roślin ze skalniaka. Ale też intensywny, żeby mogły dobrze ukorzenić się młode sadzonki w gruncie. Rojniki nie lubią nadmiaru zalegającej wilgoci, przez co mogą od spodu podgniwać starsze liście. Najlepszą porą na podlewanie jest panująca dłużej susza latem, ponieważ rośliny mogą nie przetrwać takich niekorzystnych warunków. Podlewamy wcześnie rano, lub najlepiej wieczorem, kiedy liście nie są nagrzane od słońca.

http://orchidzphalaenopsis.blox.plNawożenie; Rojniki praktycznie nie potrzebują nawożenia w pierwszym roku po posadzeniu. Nawozimy je skromnie. Najlepiej użyć do tego nawozu długo działającego, wysianego na wiosnę. Uważamy aby nawóz nie dostał się między liście rozet, bo grozi to oparzeniem. Bez znaczenia jest też ilość składników pokarmowych w podłożu, bo przy żyznych glebach rośliny będą intensywniej rosły, niż kiedy zaopatrzenie na składniki pokarmowe jest minimalne.

Zimowanie; Są odporne na minusowe temperatury, pod warunkiem że rośliny nie rosną pojedynczo, a w skupiskach, a śnieg tworzy "pierzynkę" ochroną. Rzadko przymarzają.

Zastosowanie; Rozetowaty kształt tych roślin jak i różnorodność w wyborze rojników pozwala na łączenie różnych gatunków, nawet tych nie spokrewnionych ze sobą. Miejsca nadające się do obsadzenia; skalniaki, szczeliny skał, murki, konary drzew, ozdobne skrzynki, dachy drewnianych domków dla dzieci, przedmioty codziennego użytku takie jak krzesła, duże ceramiczne donice i misy itd. Warto poeksperymentować i utworzyć własną kompozycję z różnych roślin, o różnych kształtach i rozmiarach. Przy czym uwzględniając takie same preferencje, co do warunków uprawy. Sok tych roślin ma zastosowanie lecznicze, podobnie jak aloes. Łagodzi oparzenia słoneczne, jak i swędzące miejsca, po ugryzieniu insektów takich jak komary.

http://orchidzphalaenopsis.blox.pl

Trochę historii; Kiedyś sadzono rojniki na dachach domów, miały ochraniać przed piorunami.

czwartek, 16 lutego 2017, emi506